OFERUJEMY

  • PORADY PSYCHOLOGICZNE W SZEROKIM ZAKRESIE

W ramach porad udzielana jest specjalistyczna pomoc psychologiczna. Jej celem jest zmiana funkcjonowania osoby lub rodziny. Pomoc ta polega na wysłuchaniu osoby znajdującej się w trudnej sytuacji życiowej, umożliwieniu jej odreagowania emocjonalnego, a także udzieleniu wsparcia psychicznego. Podczas rozmowy psychologicznej diagnozowany jest problem, określana jest sytuacja kryzysowa i podejmowane są próby wypracowania odpowiedniego planu działania mającego na celu rozwiązanie sytuacji kryzysowej. Analizowane są także zasoby osoby zwracającej się po pomoc i budowany jest system wsparcia zgodnie z potrzebami osoby lub rodziny. Psycholog świadczy również pomoc informacyjną dotyczącą możliwości nawiązania kontaktu z właściwymi instytucjami  i służbami, których zadaniem jest wykonywanie potrzebnych w danej sytuacji działań m.in. sąd, prokuratura, policja, ośrodki pomocy społecznej, szkoły, poradnie. 

  • TERAPIĘ INDYWIDUALNĄ

Terapia dla osób, które doznają przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej, ekonomicznej, ofiarom napadu, pobicia, maltretowania i znęcania, czują się przeciążone psychicznie, doświadczają nagromadzenia trudności w życiu swojej rodziny (kryzysy małżeńskie, wychowawcze…), doświadczyły silnych przeżyć: katastrofy, wypadku, pożaru, znajdują się w ostrych sytuacjach kryzysowych: myśli samobójcze, żałoba, zdrada, zagrożenie ciężką chorobą, utrata pracy, czują się „przygniecione” nagłymi kłopotami, trudnościami, problemami, pomagają innym w sytuacji kryzysu.

  • TERAPIĘ MAŁŻEŃSKĄ

Terapia dla par i małżeństw ma na celu pracę nad relacją w związku.

  • TERAPIĘ Z ZAKRESU UZALEŻNIEŃ DLA OSÓB UZALEŻNIONYCH I WSPÓŁUZALEŻNIONYCH 

W Wydziale prowadzona jest terapia osób uzależnionych od alkoholu i uzależnień behawioralnych oraz osób współuzależnionych, oparta na psychologicznych metodach oddziaływania z udziałem pacjenta. Program terapeutyczny realizowany jest w formie kontaktów indywidualnych z prowadzącym terapeutą polegający na uczeniu klientów radzenia sobie z głodem alkoholowym i zapobiegania nawrotom choroby oraz budowaniu umiejętności życia na trzeźwo, pozwalających na rozwój osobisty i duchowy.

  • MEDIACJE RODZINNE

Mediacje polegają na rozwiązywaniu sporów, w której osoba trzecia pomaga stronom we wzajemnej komunikacji, określeniu interesów i kwestii do dyskusji oraz dojściu do wspólnie akceptowalnego konsensusu. Proces ten ma charakter dobrowolny oraz poufny. Realizowane są po wcześniejszym ustaleniu terminu.

  • PROGRAM KOREKCYJNO - EDUKACYJNY DLA OSÓB STOSUJĄCYCH PRZEMOC W RODZINIE

Podstawowym celem działań programu pomocy dla osób stosujących przemoc w rodzinie jest zmiana ich zachowań i postaw: wykształcenie społecznie akceptowalnych sposobów radzenia sobie z napięciem, agresją; nauczenie kontroli zachowań i zaspokajania potrzeb w konstruktywny sposób, a w rezultacie zmniejszenie prawdopodobieństwa ryzyka powrotu do zachowań agresywnych.

 Celem programu jest między innymi uzyskanie przez osobę stosującą przemoc świadomości własnych zachowań przemocowych wobec członków rodziny, rozpoznawanie sygnałów ostrzegawczych zapowiadających zachowania przemocowe.
Adresatami programu są osoby dorosłe, które identyfikują się z problemem przemocy, wykazują motywację do terapii, oraz:

  1. Osoby skazane za czyny związane ze stosowaniem przemocy, wobec których sąd zawiesił warunkowo wykonanie kary zobowiązując je do uczestniczenia w programie pomocy dla osób stosujących przemoc w rodzinie;
  2. Osoby, które w wyniku innych okoliczności zgłoszą się do uczestnictwa w programie ( np. kierowani przez inne instytucje np. prokuraturę, Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej, kuratorów);
  3. Osoby, które same zauważyły, że nie radzą sobie z emocjami, wybuchowością, agresywnością.
  •  PORADY PRAWNE

W ramach działalności Wydziału Interwencji Kryzysowej w Tczewie udzielana jest bezpłatna pomoc prawna. Poradnictwo prawne udzielane jest w szczególności z zakresu prawa rodzinnego (rozwody, separacje, alimenty, władza rodzicielska, adopcja), prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, spraw lokatorskich (przywrócenie posiadania mieszkania, eksmisje, mieszkania komunalne i socjalne).

  • SPOTKANIA PROFILAKTYCZNE Z MŁODZIEŻĄ SZKOLNĄ O TEMATYCE DOSTOSOWANEJ DO ZGŁASZANYCH POTRZEB

Spotkania profilaktyczne odbywają się po wcześniejszym ustaleniu tematu prelekcji oraz terminu. Warsztaty planowane są w zależności od potrzeb środowiska szkolnego.

  • SPOTKANIA PROFILAKTYCZNE SKIEROWANE DO GRUP ZAWODOWYCH O TEMATYCE DOSTOSOWANEJ DO ZGŁASZANYCH POTRZEB

Prelekcje oraz spotkania profilaktyczne odbywają się po wcześniejszym ustaleniu tematyki warsztatów w zależności od potrzeb danej grupy zawodowej.

 

Grupy edukacyjne i wsparcia

  • GRUPA WSPARCIA DLA RODZIN ZASTĘPCZYCH Z ELEMENTEM SZKOLENIOWYM

W każdy ostatni wtorek i środę miesiąca psychologowie z Wydziału Interwencji Kryzysowej prowadzą  grupę wsparcia dla rodzin zastępczych z elementem szkoleniowym w celu podniesienia kompetencji wychowawczych istniejących już rodzin.  

  • GRUPA EDUKACYJNA DLA RODZICÓW Z PROBLEMAMI WYCHOWAWCZYMI

Grupa edukacyjna dla rodziców jest to cykl dziesięciu warsztatów dla rodziców, którzy borykają się z trudnościami wychowawczymi. Warsztaty odbywają się raz w tygodniu i jedno spotkanie trwa 3h, co łącznie pozwala osiągnąć uczestnikom 30h warsztatowych. W ciągu roku odbywają się dwie edycje: w okolicach wiosny oraz jesieni. Adresatami grupy są zarówno osoby zobligowane przez Sąd, kuratorów, Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej, Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej i inne instytucje, ale także osoby, które same zauważyły, że potrzebują wsparcia w procesie wychowawczym.

  • SZKOLENIA DLA RODZIN ZASTĘPCZYCH

Szkolenia dla osób będących rodziną zastępczą są ustalane według potrzeb.

  • GRUPĘ ROZWOJU OSOBISTEGO

Praca skoncentrowana na budowaniu poczucia własnej wartości, wydobywaniu zasobów, mocnych stron i rozwiązań. Możliwość udziału w grupie ustalana jest z osoba prowadzącą.

 

Proponujemy: Rozmowę z pracownikiem pierwszego kontaktu (telefoniczną lub osobistą) mającą na celu rozpoznanie sytuacji kryzysowej i stworzenie programu pomocy. Następnie osoba kierowana jest do pracy indywidualnej, grupowej lub innej wskazanej przez nas instytucji.

 
 
Jeżeli w Twoim życiu wydarzyło się coś, co zburzyło dotychczasowy ład i porządek…
  • może przeżyłeś katastrofę, wypadek, gwałt,
  • doświadczyłeś przemocy fizycznej lub psychicznej, byłeś wykorzystywany seksualnie,
  • masz myśli samobójcze lub próbowałeś odebrać sobie życie,
  • straciłeś bliską osobę,
  • przebywasz poważną chorobę,
  • może rozpada lub rozpadł się Twój związek, przeżyłeś zdradę,
  • straciłeś pracę, dzieci opuściły dom,
  • lub całkiem inny dramat jest Twoim udziałem
  • może z powodu konfliktu z dziećmi, rodzicami, przełożonym, przejęcia na inny etap życia, zmiany stanu cywilnego, urodzenia dziecka, czy jakichkolwiek innych powodów…
  • czujesz, że straciłeś kontrolę nad własnym życiem, jesteś przerażony, bezradny,
  • nie możesz spać lub budzą Cię koszmary, stałeś się pobudzony lub popadasz w odrętwienie,
  • ogarnia Cię chaos, nie możesz zebrać myśli, nie widzisz przed sobą jutra, zaciera się sens życia, zastanawiasz się, czy nie tracisz zmysłów…
  • nic już nie jest tak jak wcześniej, nic nie pomaga…
TO NORMALNA REAKCJA NA WYDARZENIE PRZEKRACZAJĄCE ZWYKŁE DOŚWIADCZENIA CZŁOWIEKA!
 
Jeżeli przeżywasz kryzys to właśnie na Ciebie czekamy i chcemy Ci pomóc. Nierozwiązany kryzys może być zagrożeniem. Ale przy właściwej pomocy możesz go pozytywnie wykorzystać dla własnego rozwoju.
 
PRZYJDŹ !   ZADZWOŃ !
Zapewnimy Ci bezpieczeństwo, pomożemy odzyskać wiarę we własne siły.
Jeżeli to co tu przeczytałeś dotyczy kogoś z Twojego otoczenia – zachęć go do skorzystania z pomocy
© 2023 Wydział Interwencji Kryzysowej Tczew. All Rights Reserved. Designed By WebKomp

Please publish modules in offcanvas position.